Forum portalu Fan-Strefa.pl Forum portalu Fan-Strefa.pl 

Autor Wątek: Forma rozliczenia z pracy twórczej...  (Przeczytany 4377 razy)

Bartel

  • Fanatyk
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • Reputacja: 83
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • Kukiczo.com
Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« dnia: 02 Kwiecień 2012, 09:27:31 »
Hey, długo mnie tu nie było... Nowych prac nie mam więc nic nowego nie zobaczycie, ale ja nie o tym chciałem pisać... Ostatnio dostałem dość nieprzyjemnego e-maila na temat z jakiej to racji sprzedaję swoje pracę w Internecie skoro oprogramowanie jest nielegalne... I tak od słowa do słowa doszło do tematu rozliczeń za pracę twórczą. Wedle prawa każdy powinien podpisywać umowę o dzieło lub jeżeli ma własną firmę wystawiać rachunek z VAT czy bez (jeżeli nie jest Vatowcem). No a to wiąże się z odprowadzeniem do Urzędu Skarbowego podatku. Przy czym jest on wysoki dla umowy zlecenie/o dzieło, gdy nie ma się własnej firmy... Tylko czy od tych naszych marnych groszy co bierzemy za naszą pracę jest w ogóle sens odprowadzania podatku? Duże tego by nie było, ale zawsze suma dla nas byłaby jeszcze niższa...
Ja na razie nie mam czasu na zamówienia, ale tak się nad tym zastanawiając myślałem o samozatrudnieniu, jednak składki są duże i opierając się na dochodach z szablonów fansajtowych to nie za bardzo byłoby się z czego utrzymać...

Jakie Wy macie podejście na ten temat?

PA_BLO

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 2529
  • Reputacja: 116
    • Zobacz profil
    • Degrassi Poland
Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Kwiecień 2012, 11:10:24 »
No to ciekawie się robi. Moje zdanie jest takie. Zamówienia, które realizują takie osoby jak my "nieprofesjonalni graficy" mają tylko charakter dorabiania sobie. Nie widzę sensu aby płacić podatek od zarobionej kwoty, gdyż nas to nie powinno obejmować. Oczywiście, można znaleźć sporo "ale" w świetle prawa, lecz trzeba zrozumieć że nie jesteśmy profesjonalni. No chyba, że ktoś z nas ma wykształcenie upoważniające do korzystania z tytułu "Web Designer". Po drugie nikt z nas nie jest firmą zajmującą się zleceniami. Wiem z doświadczenia, że nawet na dA jest sporo dojrzalszych grafików, którzy realizują zamówienia i nie przyznają się do tego, że ciąży na nich odpowiedzialność w postaci podatku od dochodu. Skoro oni nie płacą to dlaczego my mielibyśmy to robić. Chyba, że ktoś z Was na poważnie myśli żeby rozwijać się w kierunku tej profesji i założyć firmę zajmującą się tego typu projektami. Ja traktuję to jako zabawę, a że czasami można dorobić to już inna kwestia. Niedługo za byle co trzeba będzie płacić podatek, za Facebook'a bo przecież za jego pośrednictwem udostępniasz zdjęcia.

Co do korzystania z nie/legalnego oprogramowania to już inna sprawa. Wiadomo, że pobieranie tego typu pirackich kopii jest karalne i niesie to za sobą konsekwencje i sankcje prawne, to wie każdy. Nie wypowiadam się z tej kwestii, bo myślę że praktycznie wszyscy tu mamy nielegalnego Photoshopa bądź podobny program. Sorry, ale nie jestem teraz w stanie wywalić prawie 3000 zł za pełną wersję CS5. Nie wiem jakie musiałbym ustalić ceny zamówień aby koszt zakupu oprogramowania zwrócił mi się. A wiem, że w niektórych sklepach Photoshop CS5 (wchodzi już nawet CS6) kosztuje grubo ponad 3 tys. Nie wspomnę o aktualizacjach i dodatkach. Na taki wydatek mógłbym pozwolić sobie gdybym myślał na poważnie o profesjonalnym wykonywaniu usług graficznych itp.

Oto moje zdanie (:
« Ostatnia zmiana: 02 Kwiecień 2012, 11:15:03 wysłana przez PA_BLO »
Do you want more?


Kalleye

  • Gość
Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Kwiecień 2012, 17:46:03 »
Kiedyś o tym myślałam, jak to jest z podatkiem od tego. W zasadzie to chyba powinien być odprowadzany - ale pod warunkiem, że masz stronę, reklamujesz się, tworzysz sobie nazwę i bawisz się w profesjonalistę. W innym wypadku myślę, że jest to forma dorobienia się jak każda inna nie objęta podatkiem (no chyba, że powinni mi odpowadzać podatek od np. kieszonkowego lub kasy otrzymanej np. od rodziców za powiedzmy umycie auta - tak, moi to praktykują, bo stwierdzili, że wolą mi dać kasę niż jechać do myjni xd ale nie ważne). Poza tym ceny jakie podajecie nie są na tyle wielkie by pobierać podatek, a państwo i tak od tego nie zbiednieje ;/ No rozumiem jeszcze, gdybyś się nazywał profesjonalnym grafikiem, a ceny twoich szablonów były by w granicach 1000 złotych...

Nielegalny photoshop to inna sprawa, ale tutaj przede wszystkim cena winna! Jak by nie kosztował 3 tysiące a powiedzmy 300 złotych to bym zrezygnowała z czegoś i sobie uzbierała na legalnego ;/ Jeśli pójdę w grafikę, to zapewne nie będę miała wyjścia i sobie legalnego kupię. Ale nie czarujmy się - nie uwierzę, że tylko my jako młodzież jesteśmy zdolni do takiego czynu jak posiadanie nielegalnego oprogramowania. Idę o zakład, że nawet Wielki Obrońca Mienia, Praw Autorskich i Urzędu Skarbowego - czyli ta osóbka, co się rzuca na Bartela, ma chociaż jeden program lub chociaż plik, w którego posiadanie weszła w nielegalny sposób.

Zuzolinda

  • Super Fan
  • *****
  • Wiadomości: 1036
  • Reputacja: 14
    • Zobacz profil
    • Taylor Swift Polska
Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Kwiecień 2012, 20:08:22 »
Ja też się w sumie od dawna nad tym zastanawiam. Jednak zgadzam się z powyższymi stanowiskami. Skoro podatek mógłby wynosić nawet 23% (chyba, że według prawa byłby niższy) to od zamówienia za 10 zł trzeba by było odliczyć 2,3 zł, co, wbrew pozorom, stanowi dużo przy takiej kwocie. Poza tym, jest wiele innych, bardziej dochodowych, sposobów zarabiania, od których ludzie nie odprowadzają podatku i tu rodzi się pytanie o sprawiedliwość. Byłoby to najzwyczajniej w świecie nie fair.

Co do Photoshopa - ja jestem w posiadaniu legalnego pakietu, za który dałam 1700 zł (wersja uczniowska/studencka/nauczycielska). W nim są jeszcze Flash, Dreamweaver, Illustrator i inne, więc myślę, że się opłacało. Nie wypowiadam się zatem w kwestii wersji nielegalnej :)

M

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 1405
  • Reputacja: 70
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • Florence
Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Kwiecień 2012, 20:30:07 »
Jak Cię długo nie ma to zawsze wracasz z mocnym tematem -.-
I'm on Tumblr: 911notinservice.tumblr.com

Bartel

  • Fanatyk
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • Reputacja: 83
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • Kukiczo.com
Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Kwiecień 2012, 20:43:32 »
Jak Cię długo nie ma to zawsze wracasz z mocnym tematem -.-

Hahah, czemu tak sądzisz? xD


Czytałem trochę w sieci, będąc na tel, więc może coś pomyliłem, ale jeżeli uznać to jako twór artystyczny, to nie ma obowiązku opodatkowania tego, w innych przypadkach podatek wynosi 8%

PA_BLO

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 2529
  • Reputacja: 116
    • Zobacz profil
    • Degrassi Poland
Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Kwiecień 2012, 21:14:21 »
Heh, forum o grafice i fansajtach a my tu o podatkach :)
Do you want more?


fovsaken

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 0
    • Status GG
    • Zobacz profil
Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Kwiecień 2012, 20:07:07 »
Czytałem trochę w sieci, będąc na tel, więc może coś pomyliłem, ale jeżeli uznać to jako twór artystyczny, to nie ma obowiązku opodatkowania tego, w innych przypadkach podatek wynosi 8%

Tylko, że oni ten "twór artystyczny" rozumieją chyba jako przedmiot (jakikolwiek) wykonany przez ciebie, który nie został sprzedany za pieniądze. Co jest nawet ciekawe...bo jakby tak chcieć komuś jakiś twór podarować, to mogliby powiedzieć, że osoba obdarowana powinna zapłacić podatek za darowiznę xD
Moja rada jest taka: nie chwalić się, że za grafikę bierzecie pieniądze, bo jak pojawi się ktoś wredny, to was wsypie i faktycznie mogą być problemy.

Skye

  • Let's get fired up:)
  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 1243
  • Reputacja: 81
    • Zobacz profil
    • Retro Creatives
Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Kwiecień 2012, 23:44:14 »
chwila, chwila, trochę to bez sensu, bo przecież z tego co wiem trzeba przekroczyć połowę (albo i całą) średnia krajową by móc się rozliczyć...
I just wanna live fast, party hard,
make money, be a star
♥♥
Retroscream my name[/center]

Kalleye

  • Gość
Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Kwiecień 2012, 19:14:02 »
chwila, chwila, trochę to bez sensu, bo przecież z tego co wiem trzeba przekroczyć połowę (albo i całą) średnia krajową by móc się rozliczyć...
To po co nasza księgowa wyskoczyła do taty z pytaniem czy miałam jakiś zysk w tym roku, bo jeśli miałam to musi mi pita zrobić?

Skye

  • Let's get fired up:)
  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 1243
  • Reputacja: 81
    • Zobacz profil
    • Retro Creatives
Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Kwiecień 2012, 16:26:22 »
chwila, chwila, trochę to bez sensu, bo przecież z tego co wiem trzeba przekroczyć połowę (albo i całą) średnia krajową by móc się rozliczyć...
To po co nasza księgowa wyskoczyła do taty z pytaniem czy miałam jakiś zysk w tym roku, bo jeśli miałam to musi mi pita zrobić?
nie mam pojęcia:P
ja się rozliczam normalnie też, ale nigdy  z czegoś takiego, bo to dla mnie po prostu śmieszne :)
z jakiejś strony:
Mogą też zdarzyć się sytuacje, że roczne dochody podatnika nie przekroczą kwoty wolnej od podatku, która w 2008 roku i w 2009 roku wynosi 3091 zł. W takim przypadku zeznanie roczne również trzeba złożyć. Podatek w takim zeznaniu wyniesie 0 zł, a odprowadzone od takiego dochodu zaliczki na PIT zostaną podatnikowi zwrócone jako nadpłata podatku.

czyli jeśli rozliczylibyście się to i tak dostaniecie zwrot, bo wątpię by ktoś zarabiał większe sumy na tym:) Oczywiście o legalności tego "biznesu" nie ma mowy - większość z nas nie ma oryginalnych programów, nie posiadamy praw do używania zdjęć, większośc nie ma nawet NIPu by się rozliczyć, ale na razie nikt się tym nie zainteresował na serio więc co się martwić...grafikowac do woli :d
I just wanna live fast, party hard,
make money, be a star
♥♥
Retroscream my name[/center]

PA_BLO

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 2529
  • Reputacja: 116
    • Zobacz profil
    • Degrassi Poland
Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Kwiecień 2012, 19:12:49 »
chwila, chwila, trochę to bez sensu, bo przecież z tego co wiem trzeba przekroczyć połowę (albo i całą) średnia krajową by móc się rozliczyć...
To po co nasza księgowa wyskoczyła do taty z pytaniem czy miałam jakiś zysk w tym roku, bo jeśli miałam to musi mi pita zrobić?
nie mam pojęcia:P
ja się rozliczam normalnie też, ale nigdy  z czegoś takiego, bo to dla mnie po prostu śmieszne :)
z jakiejś strony:
Mogą też zdarzyć się sytuacje, że roczne dochody podatnika nie przekroczą kwoty wolnej od podatku, która w 2008 roku i w 2009 roku wynosi 3091 zł. W takim przypadku zeznanie roczne również trzeba złożyć. Podatek w takim zeznaniu wyniesie 0 zł, a odprowadzone od takiego dochodu zaliczki na PIT zostaną podatnikowi zwrócone jako nadpłata podatku.

czyli jeśli rozliczylibyście się to i tak dostaniecie zwrot, bo wątpię by ktoś zarabiał większe sumy na tym:) Oczywiście o legalności tego "biznesu" nie ma mowy - większość z nas nie ma oryginalnych programów, nie posiadamy praw do używania zdjęć, większośc nie ma nawet NIPu by się rozliczyć, ale na razie nikt się tym nie zainteresował na serio więc co się martwić...grafikowac do woli :d

Skye, chyba masz rację z tym rozliczaniem i składaniem PIT'u. Też słyszałem o tym, że rozliczać należy się gdy dochód przekroczy jakiś tam ustalony próg. Ja do tej pory zawsze miałem rozliczenie zerowe.
Do you want more?


Bartel

  • Fanatyk
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • Reputacja: 83
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • Kukiczo.com
Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Kwiecień 2012, 19:30:47 »
No mnie tam rozlicza ZUS, bo mam rentę po ojcu, więc o rozliczanie PITa się nie muszę martwić. No i ostatnio zapytałem się o to moją nauczycielkę w szkole, uczy podstaw przedsiębiorczości i pracuje w US. Stwierdziła iż bądź co bądź jest to usługa i powinniśmy wystawiać rachunek za nie lub podpisywać umowy o dzieło. Przy drugiej opcji podatek wynosi aż 50% od pracy twórczej, co dla mnie jest absurdem. Rachunek opodatkowany powinien być 8%, co wygląda lepiej, ale do tego potrzebna firma... No ale jest to równa babka i na koniec stwierdziła że na pewno nie zarabiamy na tym kroci, więc ona by sobie darowała. Jedynie nie przyznawać się że robi się za kasę... więc tak sobie myślę czy nie usunąć cennika z mojej www... ostatnio wchodzi tam sporo biznesmenów, co mnie strasznie dziwi... no i chyba lepiej nie kusić losu.

Forum portalu Fan-Strefa.pl

Odp: Forma rozliczenia z pracy twórczej...
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Kwiecień 2012, 19:30:47 »