Forum portalu Fan-Strefa.pl Forum portalu Fan-Strefa.pl 

Autor Wątek: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.  (Przeczytany 5175 razy)

PA_BLO

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 2529
  • Reputacja: 116
    • Zobacz profil
    • Degrassi Poland
Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« dnia: 31 Sierpień 2011, 13:53:27 »
Nie wiedziałem w jakim dziale założyć ten temat, ale poniekąd dotyczy on właśnie grafiki i wszystkiego co tu jest udostępniane. Zanim przejdę do sedna, uprzedzam że wielu osobom może się to nie spodobać i całkowicie ich rozumiem ale już dalej nie mogę patrzeć na to jak czyjeś pomysły i style są powielane bezmyślnie na innych autorskich pracach. O co mi chodzi? Otóż, od pewnego czasu zauważyłem że na forum w tematach z własnymi pracami pojawiają się ciągle te same style szablonów itp. Jedne są lepiej inne gorzej wykonane, ale samo to że ktoś jako jeden z pierwszych wypracował sobie swój własny styl w tworzeniu grafiki a reszta będąc pod wielką inspiracją powiela dokładnie ten sam schemat. Ktoś udostępnił fajny i pomysłowy tutorial na napis - za chwilę reszta go kopiuje. Ok, tutorial został stworzony po to aby pomóc innym ale pamiętajcie, że nie można bez końca powielać czyjegoś pomysłu. Ostatnio dokładnie prześledziłem tematy i co do indywidualnego stylu pracy wyróżnia się dosłownie kilka osób. One zawsze dodadzą coś nowego, ale konsekwentnie idą swym pomysłem. Rozumiem, że mogą oni być natchnieniem dla początkujących grafików (niektórzy z tym się nie kryją i tylko zapożyczają pewne elementy od doświadczonych design'erów zaś spora reszta robi wszystko dokładnie to samo: te same wyglądy ramek, efekt napisów, rozplanowanie na nagłówku itp.) ... sorki ale jest to troszkę irytujące i może świadczyć o braku pomysłu na samego siebie. W takim razie po co nam taki Bartel, Evan, Skye, Ally czy kilku innych użytkowników? Równie dobrze możemy stworzyć jeden wspólny temat gdzie wszyscy będą udostępniać swoje grafiki, gdyż tak naprawdę niedługo dojdzie do tego, że na FS zapanuje totalny monogamiczny styl projektowania stron. Na zagranicznych forach style kreowane przez Polaków (nie mówię tu tylko o społeczności FS, ale o wszystkich web-desingerach z Polski) są uważani za jednych z najbardziej kreatywnych grup. Tak to prawda! Również tak twierdzę, że polscy graficy (tacy jak my) mają dużo do zaoferowania. ale wszystko może się zmienić gdy nadal będziemy kopiować prace naszych znajomych. Owszem, mogą być inspirowane - to znaczy, że mogą zawierać podobne elementy - ale nie całość Helloł!

Może tym tematem i wywołam wojnę na FS, może i zostanę zwyzywany i nazwany niewiadomo kim - ale gdybym miał to zrobić, napisałbym to po raz drugi i trzeci. Nie uważam się za mega dobrego grafika, ale szanuje swoją pracę i pracę innych. Bardzo mnie cieszy gdy ktoś wynajdzie coś nowego w swoim stylu i pochwali się tym na forum - podkreślam WYNAJDZIE a nie skopiuje. Uważam Was wszystkich za utalentowanych i ambitnych designerów ale wystarczy ruszyć troszkę głową i pomyśleć "Tak naprawdę, jaką chcę wykonywać grafikę? Jaki styl najlepiej odzwierciedla moje umiejętności i mnie samego?"
Do you want more?


pattie

  • Fanik
  • **
  • Wiadomości: 159
  • Reputacja: 1
    • Zobacz profil
    • Szymon Hołownia&Marcin Prokop
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Sierpień 2011, 14:52:32 »
W zupełności Cię popieram! Choć sama lubię zaczerpnąć inspirację, gdyż nigdy nie jestem przekonana do swoich prac...Podoba mi się to co napisałeś i myślę, że przesada z tą wojną, bo przecież to forum i każdy ma prawo wyrazić to co myśli :D Kreatywność to ważna cecha u grafika...więc jeżeli ktoś chce nazwać się grafikiem, musi ją posiadać i mieć chęć do rozwijania jej. Mnóstwo tu mamy mistrzów w tej dziedzinie i fajnie byłoby, gdyby więcej z nas miało chęć do bycia prekursorem jakiegoś choćby elementu, który z czasem okaże się być hitem w szablonach u innych ;)

Camille

  • Fan
  • ***
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 16
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • CreativeDezign.pl
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Sierpień 2011, 15:03:28 »
Ja  powiem szczerze kopiuje i to bardzo i ja to wiem. Lecz ja to co tej chwili robię jest mieszanką różnych rzeczy. Moja grafika nie jest dobra i mnie nie zadawala. Ja czuje się sam iż jestem w dołku od paru miesięcy nic nie mogę zrobić nie mam inspiracji a nie mam nikogo na kim mogę polegać ani osoby która mi pomoże. Lubie to forum i jest tutaj bardzo dużo super ludzi którzy tworzą grafikę o której mogę sobie tylko pomarzyć. Pozdrawiam wszystkich z forum F-S!


Blair

  • Fanik
  • **
  • Wiadomości: 247
  • Reputacja: 3
    • Zobacz profil
    • Mój blog, mój świat.
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Sierpień 2011, 15:44:42 »
Popieram zdanie PA_BLO. Sama patrzę na prace innych, ale w ten sposób czerpię inspirację, nie kopiuję wszystkiego dosłownie do co pikseli, to w ogóle nie ma sensu. Lepiej się trochę pomęczyć i wypracować sobie swój własny styl, może to będzie trudne i pracochłonne, ale na pewno potem człowiek będzie z siebie dumny.
Zauważyłam również, że użytkownicy F-S, uwielbiają grafikę Katie i teraz mnóstwo ludzi robi taką grafikę jak Ona i dosłownie niektórzy kopiują co do pikseli. Tak nie może być! Jak ona musi się czuć? Robiła oryginalną grafikę, a teraz wszyscy robią taką -.- Wiem, jak to jest, bo podobnie jest z ubraniami, kosmetykami itp.

Tak więc, twórzcie swój własny, NIEPOWTARZALNY styl, możecie czerpać inspirację z innych prac, jednakże dodajcie do tego coś swojego, przeróbcie i nie kopiujcie wszystkiego co do pikseli!


Demetria Lovato ♡

Katie

  • Fan
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Reputacja: 10
    • Zobacz profil
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Sierpień 2011, 16:35:20 »
Hmm.. a ja uważam, że ten wątek i tak nic nie wnosi.Nie zmienisz tego, ani ty, ani nikt inny.Każdy będzie zżynał i inspirował się pracami innych tak już jest i nikt tego nie zmieni po prostu... Nie da się z tym walczyć, takie jest moje zdanie i chociaż ja nie uważam, że sama mam jakiś 'swój styl' ale cóż co z tego i tak nic nie poradzimy.

PA_BLO

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 2529
  • Reputacja: 116
    • Zobacz profil
    • Degrassi Poland
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Sierpień 2011, 16:59:41 »
Katie, może i nie wnosi ale ważne jest aby przedstawić że taki problem na forum zaistniał. Mnie osobiście razi już oglądanie praktycznie tych samych prac (różniących się ewentualnie kolorami i zdjęciami) u rożnych użytkowników. Nie wiem jak inni, czy Was nie denerwuje to, że ktoś zgapia od Was Wasze pomysły na grafikę? Mnie ten problem nie dotyczy bo nie zauważyłem, aby ktokolwiek inspirował się moimi pracami, lecz nie zmienia to faktu iż dziwnie czuję się oglądając podobne prace u dwóch innych użytkowników - wiedząc kto z forum zapoczątkował taki styl.
Do you want more?


Kalleye

  • Gość
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Sierpień 2011, 19:06:03 »
Szczerze powiedziawszy sama też nie uważam, że mam własny styl, czego bardzo żałuję - nie będę tego ukrywać, jednak staram się to zmienić i mam nadzieję, że któregoś dnia uda mi się stworzyć coś czego jeszcze nie było.

Nie mniej jednak denerwuje mnie nagminne ściąganie z innych prac i tworzenie niemal identycznych układów już nie mówiąc o wycinaniu żywcem elementów z prac innych osób, wstawiania ich do swoich i ciągłego upierania się przy tym, że sam ten element zrobił, koleżanka/kolega mu wysłał.
Najbardziej jednak chyba podobają mi się te teksty ale ja nie byłem na twojej stronie, po prostu wpadłem/wpadłam na to samo w tym samym czasie. Oczywiście - ja rozumiem RAZ może się tak zdarzyć np. pod wpływem tego samego wzoru dwie osoby wpadną na niemal identyczny pomysł, ale gdy to dzieje się nagminnie to chyba coś jest nie halo nieprawdaż?

Ludzie powinni sobie uzmysłowić, że nie każdego tutorialu trzeba się trzymać kurczowo np. na efekt tekstu. Nie fajnie byłoby z podanego wzoru wymyślić coś swojego?

I uważam, że dobrze, że ktoś miał odwagę powiedzieć wprost, że większość z nas ma za grosz oryginalności. Na moje oko na forum zarejestrowana jest co najmniej połowa webmasterów fan-strefowych stron. Jeśli chociaż połowa z nas wzięła by sobie do serca te uwagi i zaczęła tworzyć grafikę własnymi schematami a nie znanymi już nam, kopiarstwo by się zmniejszyło.

Evan

  • VIP
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 1954
  • Reputacja: 35
    • Status GG
    • Zobacz profil
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Sierpień 2011, 19:13:05 »
Evan też popiera ! Ja już straciłem nadzieję na to że nie będzie kopii ... nie mówie że nie można podpatrzeć  gdzieś jakiś fajnych pomysłów bo nawet profesjonaliści to zapewne robią ale nie ukrywajmy jest dużo osób które kopiują co do pixela ;(

Skye

  • Let's get fired up:)
  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 1243
  • Reputacja: 81
    • Zobacz profil
    • Retro Creatives
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Sierpień 2011, 19:14:56 »
Wiadomo kopiować będą, bo nikt tutaj nie uznaje tego, że kopiuje, tylko lekko się inspiruje;)
Najbardziej rozwala mnie to, że wchodzę na jakąś stronę i nie wiem kto lay wykonał, bo osob, które takie robią jest tuzin.
Wątek poboczny - Bartek chciał być uprzejmy i dodał psdsy swoich layów. to był największy błąd jaki mógł być,. Przecież dzien po publikacji znalazłam na onecie bloga z jego grafą, podpisaną, że zrobiona przez XYZ, a nawet kolorów nie zmieniła, tylko dodała inne foty...
I just wanna live fast, party hard,
make money, be a star
♥♥
Retroscream my name[/center]

PA_BLO

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 2529
  • Reputacja: 116
    • Zobacz profil
    • Degrassi Poland
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Sierpień 2011, 19:30:28 »
Cieszę się, że popieracie moje zdanie. Odważyłem się o tym napisać bo już mam tego dość ... raz się żyje. Myślałem, że posypią się jakieś oskarżenia za moje poglądy na daną sprawę. Tak na marginesie ... Skye, avatar pierwsza klasa :D
Do you want more?


Skye

  • Let's get fired up:)
  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 1243
  • Reputacja: 81
    • Zobacz profil
    • Retro Creatives
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Sierpień 2011, 19:33:59 »
Cieszę się, że popieracie moje zdanie. Odważyłem się o tym napisać bo już mam tego dość ... raz się żyje. Myślałem, że posypią się jakieś oskarżenia za moje poglądy na daną sprawę. Tak na marginesie ... Skye, avatar pierwsza klasa :D
hahaha akurat zmieniłam:P
Szkoda tylko, że nic nie można zmienić w tym temacie:(
I just wanna live fast, party hard,
make money, be a star
♥♥
Retroscream my name[/center]

PA_BLO

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 2529
  • Reputacja: 116
    • Zobacz profil
    • Degrassi Poland
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Sierpień 2011, 19:59:08 »
hahaha akurat zmieniłam:P
Szkoda tylko, że nic nie można zmienić w tym temacie:(
Kurcze, why? Był taki fajowy. Ale ten też jest extra, zwłaszcza że ostatnio polubiłem Plotkarę xD

W kwestii nadmiernej "inspiracji" możemy zastrzegać sobie prawo do wykonanej grafiki i stylu (w przypadku prekursorów koncepcji na style), ale i to zapewne nie pomoże. Dobrze by było wprowadzić na forum takie coś jak http://creativecommons.org/
Do you want more?


Skye

  • Let's get fired up:)
  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 1243
  • Reputacja: 81
    • Zobacz profil
    • Retro Creatives
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Sierpień 2011, 20:07:04 »
hahaha akurat zmieniłam:P
Szkoda tylko, że nic nie można zmienić w tym temacie:(
Kurcze, why? Był taki fajowy. Ale ten też jest extra, zwłaszcza że ostatnio polubiłem Plotkarę xD

W kwestii nadmiernej "inspiracji" możemy zastrzegać sobie prawo do wykonanej grafiki i stylu (w przypadku prekursorów koncepcji na style), ale i to zapewne nie pomoże. Dobrze by było wprowadzić na forum takie coś jak http://creativecommons.org/
Sama plotkara mnie znudziła, ale lubię Blake:D
używam tego i tym się  posługuję od kilku lat. ale co to daje jak mi ktoś powie, że ma gdzieś moje cc -_-
pozostaje nam jedynie przemawianie do rozumu ludziom. Nie wierzę, że osoba, która bezbłędnie potrafi przekopiować cudzy lay nie potrafi sama wymyślić czegoś kreatywnego.
I just wanna live fast, party hard,
make money, be a star
♥♥
Retroscream my name[/center]

Kailee

  • Fanatyk
  • ****
  • Wiadomości: 601
  • Reputacja: 3
    • Status GG
    • Zobacz profil
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Sierpień 2011, 20:31:19 »
Świetnie to opisałeś! Sama próbuję odnaleźć własny styl, jednakże nie udaje mi się to. :c Nikt nie skopiowałam jakiejkolwiek rzeczy, dlatego o to nie będę się osądzać. Jedynie co mogę zrobić to ograniczyć korzystanie z efektu tekstu bartela, oraz z innych rzeczy udostępnianych dla takich totalnych żółtodziobów jakim jestem ja. Cóż, wyrobić własny styl to nie rada wyzwanie, ale jeżeli się postaram to coś zrobię. Ogólnie nie uważam że jestem totalną kopiarą stylu jeżeli chodzi o lay'e, prócz lay'a z Blake który i tak nie zostanie wykorzystany :o

PA_BLO

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 2529
  • Reputacja: 116
    • Zobacz profil
    • Degrassi Poland
Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Sierpień 2011, 21:55:10 »
To już jest jakiś plus skoro na poważnie ktoś zaczyna myśleć nad tym aby wyrobić sobie swój własny styl. Wtedy nie będzie można mu zarzucić, że kogoś kopiuje. Skye zgadzam się z Tobą co do drugiej części Twojej wypowiedzi ... przecież takie kopiowanie stylu jest też pracochłonne i taka osoba zamiast przenosić czyjeś wyobrażenie o Web Designie sama powinna ten czas poświęcić na opracowanie czegoś nowego - to istna strata czasu na odtwarzanie czyjegoś pomysłu.

Mam nadzieję, że ten temat da coś do myślenia osobom z forum, które powielają czyjąś kreatywność i niekiedy podpisują się pod nią swoim imieniem/nickiem. Niech wiedzą, że taki zwykły designer ciężko pracuje aby stworzyć coś niepowtarzalnego, a kopiowanie jego pracy jej zwykłą kradzieżą i brakiem poszanowania cudzej własności. Dziękuję :)
Do you want more?


Forum portalu Fan-Strefa.pl

Odp: Kilka słow o tym co dzieje się obecnie na FS.
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Sierpień 2011, 21:55:10 »