Forum portalu Fan-Strefa.pl Forum portalu Fan-Strefa.pl 

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - PA_BLO

Strony: [1] 2 3 ... 6
1
Kodowanie / Coppermine: zlewające się zdjęcia w tzw. "kliszy".
« dnia: 11 Październik 2014, 17:56:41 »
Od kiedy wystartowałem z kodowaniem szablonów na galerię zawsze mam problem z kodowaniem jednego elementu. Mianowicie chodzi o zdjęcia miniaturek, które wyświetlają się w tzw kliszy. Próbowałem określać klasy w stylu ale bez zmian. Macie na to jakieś rozwiązanie?
http://i59.tinypic.com/2eclmd5.png

2
Kodowanie / Problem z pokazem slajdów w galerii
« dnia: 04 Październik 2014, 12:20:10 »
Dziś zauważyłem, że opcja pokazu slajdów nie działa na galerii mojej strony. Klikam w ikonkę "Pokaz slajdów" z poziomu zdjęcie pośredniego, ale pojawia się tylko strona ze zdjęciem i nic nie rusza. Przyspieszenie mam ustawione na 5sek ale nic z tego. Szukałem rozwiązania w google ale nie ma żadnych konkretów. Już przekopałem plik displayimage ale tam wszystko wydaje się w porządku. Nawet podejrzewałem, że skrypt slajdu nie jest włączony ale w kodzie jest wyraźnie zaznaczona komenda jego wywoływania. Ktoś ma jakiś pomysł?

3
Tutoriale / Aktualizacja [Update] galerii Coppermine
« dnia: 21 Czerwiec 2014, 19:26:09 »
Każdy szanujący się webmaster wie, że podstawą bezpieczeństwa i stabilności strony jest jej aktualne oprogramowanie. W niniejszym tutorialu zaprezentuję Wam jak ja wykonuje aktualizację skryptu galerii "Coppermine Photo Gallery". O ile aktualizacja WordPressa jest automatyczna, z kolei ten skrypt należy aktualizować ręcznie za pośrednictwem połączenia FTP.

Sprawdzanie posiadanej wersji skryptu.
Po pierwsze upewnij się, czy oby na pewno wersja Twojej galerii jest aktualna. W tym celu zaloguj się do swojej galerii i poprzez opcję "Sprawdź wersję". Jeśli w raporcie pojawiają się czerwone ostrzeżenia z komunikatami [1.5.XX (starsze niż 1.5.XX)] oznacza to, że potrzebna jest aktualizacja skryptu.

Pobieranie aktualnej wersji ze strony producenta.
W celu pobrania najnowszej wersji Coppermine musisz udać się na stronę domową programu i z działu Download pobrać aktualne wydanie. Gdy paczka z najnowszą wersją galerii zostanie już pobrana, rozpakują ją na dysku.

Podmiana plików/katalogów poprzez FTP.
Teraz korzystając z programu do połączenia FTP (np. FileZilla) połącz się ze swoim serwerem i przejdź do katalogu głównego Twojej galerii. Polecam ostrożną podmianę plików i katalogów aby zapobiec utraceniu wcześniej wgranych zdjęć. Przestrzeń robocza do rozpoczęcia aktualizacji poprzez FTP powinna wyglądać tak: http://oi62.tinypic.com/2z6b8g3.jpg

Teraz po obu stronach otwórz katalogi "albums". Jeśli do tej pory pliki były przez Ciebie katalogowane w osobnych folderach - to dobrze bo będziesz mieć lepsze rozeznanie w tym jakie pliki posiadasz w poszczególnych podkatalogach. Pliki otworzonego folderu "edit" przenieś do otworzonego folderu "edit" znajdującego się po prawej stronie. Skoro mowa o podmianie plików - powinien wyskoczyć Ci komunikat o tym, że plik o takiej nazwie już istnieje. Dlatego też wyraź zgodę na podmianę na nowszy plik. Aby ułatwić sobie pracę i zezwolić na przepuszczenie całej kolejki podmienianych plików - zaznacz następujące opcje: http://oi59.tinypic.com/4t4w03.jpg Te opcje zaznaczaj za każdym razem gdy będziesz przesyłać większą ilość plików aby uniknąć ciągłego klikania przy podmianie.

Po udanym podmienieniu plików w folderze "edit" postępuj tak samo z folderami "userpics" (folder również znajduje się w katalogu albums) oraz innymi które są umieszczone w głównym katalogu galerii tak jak: bridge, css, docs, images, include, js, lang, logs, plugins, sql. Jeśli mowa o podmianie z folderu "themes" to podobnie jak przy podmianie w folderze "edit" najpierw wejdź i podmień pliki w folderach tylko tych motywów, które są uwzględnione w najnowszej wersji (w okienku po lewej stronie). Tym samym zapobiegniesz utracie danych jeśli masz jakieś własne szablony na dysku gdyż pracujesz tylko na motywach domyślnych. Gdy to zrobisz, czas na podmianę plików z głównego katalogu galerii. Mowa o plikach, które znajdują się luzem takie jak addfav.php itp. Skopiuj wszystkie pliki z lewego okienka i przenieś je do prawego. Jednak upewnij się, że wrzucasz je do tego samego katalogu (czyli muszą się one znaleźć w głównym folderze galerii).

Aktywacja nowej wersji.
Gdy jesteś pewien, że podmieniłeś wszystkie pliki na nowsze (czyli, że uwzględniłeś wszystkie katalogi z nowej wersji), przejdź do swojej galerii online. Zaloguj się do niej i wpisz następującą ścieżkę ADRESGALERII/update.php np. mojastrona.pl/galeria/update.php bądź galeria.mojastrona.pl/update.php Musisz to zrobić aby aktywować wcześniej podmienione pliki na nowsze. Powinna pojawić się strona raportu, który zatwierdza że aktualizacja przebiegła pomyślnie.

Dodatkowo możesz zrobić rozeznanie w wersji (tak jak na samym początku) aby upewnić się, że pliki zostały zaktualizowane. Od tego momentu cieszysz się zaktualizowaną wersją swojej galerii. To nic trudnego, wystarczy odrobina uwagi podczas podmieniania plików a wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Aby zachować stabilność skryptu, co jakiś czas odwiedzaj stronę Coppermine aby sprawdzać kolejne aktualizacje.

4
Seriale / SALEM (2014)
« dnia: 24 Kwiecień 2014, 14:08:02 »

Akcja rozgrywa się w XVII wieku w Massachusetts i skupia na wydarzeniach w mieście Salem. Serial przedstawia nadnaturalną prawdę kryjącą się za słynnym polowaniem i skazywaniem czarownic. Weteran wojenny, John Alden, powraca do rodzinnego miasta Salem, by przekonać się, że zostało ono opanowane przez czarownice. Więcej informacji o serialu na stronie FilmWeb

Pierwszy odcinek z polskim tłumaczeniem można obejrzeć tutaj. Powiem Wam to, że na początku bardzo sceptycznie podchodziłem do kolejnej produkcji o czarownicach po tym jak troszkę zawiodłem się na American Horror Story: Coven. Ale ostatecznie skusiłem się i obejrzałem pierwszy odcinek. Jest tu powiew historii, zero komedii ale i bardzo ciekawy obraz ówczesnego polowania na czarownice. Odcinki są emitowane co niedzielę na kanale WGN America, ale wiem że już kilka stron ,które tworzą napisy zainteresowało się nim więc bez problemu będzie można trafić na polskie tłumaczenia.

5
Tutoriale / Projektowanie nagłówka - tutorial by PA_BLO PT2
« dnia: 04 Kwiecień 2014, 21:46:25 »

Projektowanie pozostałych elementów graficznych
10. Mając zaprojektowane główne elementy naszego nagłówka, możemy przystąpić do zabrania się za pozostałe dodatkowe sekcje. Pierwszą z nich może być miejsce na tzw. ostatnio dodane zdjęcia. Będzie to mały box w kształcie prostokąta, który idealnie będzie pasował w miejscu pod wiadomością powitalną. Z uwagi na to, że chcę aby górna część nagłówka (powyżej nawigacji) zachowała lekkość, stąd moja decyzja aby elementy graficzne w tej części były delikatne. Uważam, że dobrym rozwiązaniem jest, aby tło w sekcji z ostatnimi zdjęciami było jasne i wtopione w tło - podobnie jak w przypadku tła pod wiadomością powitalną. Mocniejszym elementem tu może być komunikat o zdjęciach. W tym celu tworzę prostokąt o takiej samej barwie jak tło główne, z tym że tryb krycia zmieniam na "Łagodne światło", zmniejszając krycie do 30% - przez co, będzie ono o ton jaśniejsze od tła głównego. Teraz możemy przejść do stworzenia elementu oznaczającego, że to właśnie sekcja z najnowszymi zdjęciami. Fajnym rozwiązaniem jest wykorzystanie brushy typu "circle" dodając do nich podobny font, chociażby wcześniej wspomniane La Carte. {zobacz} Projektowanie samych miniaturek zdjęć zostawiam Wam, gdyż tu należy popisać się znajomością stylu CSS.

11. Innym fajnym rozwiązaniem jest stworzenie specjalnego boxu, gdzie można dodać inne ciekawe informacje, które nie pojawią się na stronie głównej w panelu bocznym. W tym celu poniżej poziomu nawigacji strony (dolna część nagłówka), stworzyłem prostokąt na szerokość nawigacji i wysokość mniej więcej taką samą jak kończy się główna postać. Prostokąt wypełniłem kolorem białym. Ale żeby nie było tak pusto, zdecydowałem się dodać dwa zdjęcia Miley aby wypełnić chociaż częściowo obszar tego contentu. Po odpowiednim dostosowaniu zdjęć wrzuciłem je i wykadrowałem aby zbędne brzegi nie wystawały po za krawędź boxu. Następnie obie warstwy ze zdjęciami złączyłem w całość z warstwą główną boxu. Teraz przystępujemy do nadawania stylu. Pierwszym efektem jaki dodałem był cień o trybie mieszania "Nakładka" i kryciu 13%. Jego kąt to 132 stopnie, odległość 1px, zasięg 0% i rozmiar 0px. Teraz przechodzimy do cienia wewnętrznego. Nadałem mu barwę odrobinę ciemniejszą od tła głównego. Tryb mieszania "Mnożenie", krycie 75%, odległość 0px, podlewka 7% i rozmiar to już zależy od Was (ja mam na 29px). Kolejny efekt to black wewnętrzny, którego krycie zmniejszyłem do 35%, podlewka na 0% zaś rozmiar to 5px. Kolor blasku wewnętrznego ustawiłem na o ton ciemniejszy błękit niż ten z tła głównego. Dodatkowo można pokusić się o obrys wewnętrzny o grubości 1px i kolorze minimalnie ciemniejszym niż tło.Gdy box jest już gotowy, to teraz pora uzupełnić go treścią. To zależy już od Was na co się zdecydujecie. Można dodać kilka słów o naszej gwieździe, wypromować jakiś jej projekt, zareklamować nowe wydawnictwo (płytę, film) bądź zwyczajnie dodać coś w postaci najnowszych wpisów z Twittera, odtwarzacz z utworami mp3. Ale te drugie rzeczy to już zabawa skryptem a tego w Photoshopie nie zrobimy. Dlatego też aby zobrazować Wam przykładowy efekt wypełnienia, wpisze przypadkowy tekst i nadam mu styl. Jak widać tło boxu mam dość jasne z elementami obrazów, ale co nie zmienia faktu iż jak dam za jasną czcionkę to zwyczajnie nie będzie jej widać. Dlatego postawiłem na zbliżony odcień błękitu, do tego jaki wykorzystałem podczas pisania wiadomości powitalnej. Jednak takie rzeczy jak dobór koloru czcionki trzeba samemu kontrolować gdyż przy każdym innym zastosowaniu palety barw, będzie wymagany inny kolor tekstu. Po lewej stronie przykładowo zdecydowałem się wspomnieć o najnowszym projekcie mojej głównej gwiazdy. Dlatego też, zrobiłem miniaturkę jej nowego albumu i napisałem kilka słów o nim. Dodałem też osobne odnośniki klikacze, aby czytelnik mógł przenieść się na konkretną podstronę w celu poznania większej ilości szczegółów. Jednak pamiętajcie, że nie należy też przesadzać z ilością elementów na nagłówkach, gdyż będą one dezorientować czytelnika. Oceniając dotychczasowy efekt, uważam że na tym etapie mogę zakończyć pracę nad nagłówkiem. Oczywiście można dodać więcej efektów, jednak wolałem nie przesadzać. Nagłówek prezentuje się tak {zobacz}.
6
Drodzy Fanstrefowicze!

W związku z tym, że bardzo duża liczba wątków dotyczących promocji stron była nieaktywna - zostały one zamknięte i przeniesione do kosza. Decyzja taka została podjęta, gdyż co raz mniej użytkowników forum aktualizuje swoje wątki bądź zakłada kolejny bez zamknięcia poprzedniego (dotyczącego tej samej strony).

Jeżeli nie możecie znaleźć swojego tematu, oznacza to że był on nieaktywny od roku 2012. Jedynym rozwiązaniem jest ponowne założenie wątku.

Jeżeli decydujecie się na rozpoczęcie tematu skupionego na zaprezentowaniu swoich obecnych/przyszłych stron, proszę o zapoznanie się z poniższymi wskazaniami:

1. Masz prawo do założenia własnego wątku, jeśli nie istnieje inny dotyczący promocji tej samej strony.
2. Jeśli istnieje wątek dotyczący tego samego adresu/strony a nie jesteś jego autorem (gdyż był założony przez poprzedniego właściciela strony), masz prawo założyć nowy lecz byłoby miło gdybyś poinformował o tym Administratora/Moderatora w celu zamknięcia starego nieaktywnego tematu.
3. W tytule tematu określ czego dotyczy Twoja strona. Możesz to zrobić wpisując adres strony bądź podając o kim lub o czym jest ona prowadzona.
4. Staraj się pilnować, aby Twój temat nie przedawnił się. Opcjonalnym okresem braku aktualizacji wątku jest okres 1-2 lat (w zależności od tego czy do tej pory był to aktywny i chętnie opisywany temat). Po tym czasie, jeżeli nie będzie on aktualizowany - zostanie zamknięty i usunięty.
5. W swoich wątkach możesz poruszać wszystkie sprawy organizacyjne dotyczące promocji strony, np. ogłoszenie o planowanym otwarciu, zbieranie stron do affiliates, ogłoszenia o konkursach bądź specjalnych postach jakie pojawiły się na stronie albo chęć zaprezentowania nowego wyglądu/szablonu.
6. Jeżeli w trakcie wystąpi sytuacja, gdzie Twoja strona zmienia adres (inny niż ten przedstawiony w tytule tematu) - zaktualizuj tytuł wątku bądź stwórz specjalny post informujący o tym, że strona jest dostępna pod inną domeną.
7. Staraj się nie zakładać kilku wątków dotyczących jednej strony (bo przykładowo pierwszy był mało popularny). Zapobiegnie to niepotrzebnemu chaosowi i łatwiej będzie odnaleźć dany temat spośród kilkudziesięciu nieaktywnych.

Wszelkie uwagi bądź propozycje proszę kierować do Administratorów bądź Moderatorów forum.

7
Muzyka / Britney Spears - Britney Jean [2013]
« dnia: 23 Grudzień 2013, 21:27:43 »

Co sądzicie o wydanym 3 grudnia, 8 studyjnym albumie Britney Spears? Głośno zapowiadany jako najbardziej osobisty, ze względu na "głębokie" teksty piosenek, których współautorką jest artystka. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo muzyczne był utwór o kontrowersyjnym tytule "Work Bitch!". Na drugi utwór promującym wybrano balladę "Perfume" do której został tez zrealizowany teledysk.

Nie wiem czy na forum jest jakaś garstka fanów Britney, ale ja osobiście jestem bardzo zadowolony z nowej płyty. Co z tego, że praktycznie w większości utworów słychać iż will.i.am maczał paluchy (bo można zauważyć specyficzną dla niego elektronikę). To pierwszy album od czasu Blackout (2007) kiedy nie jestem zmuszony omijać niektóre utwory. Rozumiem, że dużo osób mogło nie słyszeć o wydaniu tej płyty, bo sama artystka nie przykłada się do jego promocji - usprawiedliwiając się próbami do 2-letniej rezydencji w Las Vegas w ramach programu koncertowego "Britney: Piece Of Me".

Ja jak zawsze, zakupuje każde wydawnictwo Britney stąd już od dnia premiery cieszyłem się wersją Deluxe. Macie jakieś ulubione kawałki z krążka?

8
Tutoriale / Projektowanie nagłówka - tutorial by PA_BLO PT1
« dnia: 03 Październik 2013, 21:18:09 »
Skye niedawno poruszyła na forum kwestię tego, jakich tutoriali poszukują nasi użytkownicy. Jedną z większości była grupa użytkowników, którzy chcieliby podszkolić się w tworzeniu grafiki. Jako, że mam już spore doświadczenie w tej dziedzinie i gołębie serce - postanowiłem zaserwować coś od siebie. W tym (zapewne długim i skomplikowanym) tutorialu pokażę Wam krok po kroku co robię podczas standardowego wykonywania nagłówka w programie Photoshop.

Od razu uprzedzam, że nie udostępniam wersji PSD wykonywanego prze ze mnie projektu, gdyż to ma być lekcja dla Was a nie gotowiec :) Mam nadzieję, że to docenicie. Korzystam z programu Adobe Photoshop CS3 (bo według mnie to najwygodniejsza wersja) w polskiej wersji językowej. Jeżeli korzystacie z anglojęzycznej wersji tego programu to polecam stronę http://www.pstools.pl/ gdzie znajdziecie angielskie odpowiedniki operacji jakie wykonuje. Tutorial został podzielony na kilka części, które będę w miarę możliwości i czasu dokładał i Wam udostępniał w tym temacie.Tworzenie dokumentu
1. Prace nad zaprojektowaniem nagłówka zawsze rozpoczynam od stworzenia dokumentu większego od zaplanowanej szerokości strony. Za zwyczaj tworzę dokument praktycznie zawsze o tych samych wymiarach po to aby mieć pole do popisu. Tak więc zabieram się za stworzenie dokumentu o rozmiarach 1500px (szerokość) na 2000px (wysokość). Takie wymiary przybieram gdy od razu planuje stworzyć na jednym dokumencie wygląd nagłówka jak i postów wraz z panelem bocznym, ponieważ nie lubię bawić się w łączenie elementów aby sprawdzać czy są zgrane kolorystycznie.

2. Tym razem za inspirację posłużyła mi sesja Miley Cyrus dla brytyjskiego wydania ELLE z 2013 roku {zdjęcia} Sesja jest zachowana w dość jasnej kolorystyce, dlatego też postanowiłem stworzyć szablon w nie co jaśniejszej pastelowej tonacji (uwielbiam kolory pastelowe). Część ubrań Miley ma kolor pudrowy, dlatego uważam iż dobrym rozwiązaniem na kolor tła będzie barwa o kodzie #cedfee (jasny, delikatny błękit). Nakładam kolor na stworzony wcześniej dokument.

3. Teraz za zwyczaj na tym etapie definiuje już zbliżoną szerokość nagłówka, aby później nie okazało się że grafika będzie na całą szerokość 1500px. Zawsze korzystam z linii pomocniczych (tzw. miarki). Opcję można włączyć wchodząc w Widok -> Miarki (Ctrl+R). Następnie wybieram narzędzie "Przesunięcie" (V). Najeżdżam kursorem na krawędź miarki pionowej i przesuwam ją na szerokość 250px (oś miarki poziomej) i upuszczam ją tam. Powinna pojawić się niebieska linia, która wyznaczy nam lewy brzeg nagłówka. Teraz ponownie wracam kursorem na lewą miarkę i kolejną linię przesuwam na szerokość 1200px (na osi poziomej) i też upuszczam. Tym sposobem mam wyznaczoną prawą krawędź nagłówka. Między jedną a drugą niebieską linią mamy szerokość 1000px. Ta wartość jest moją opcjonalną szerokością nagłówka i przy jego tworzeniu będę starał się pilnować aby nie pracować po za jej krawędziami. {zobacz} Widok tych linii pomocniczych zawsze można wyłączyć wybierając Widok -> Dodatki (odznaczamy opcję).

Przygotowywanie głównej postaci nagłówka
4. Mając przygotowany dokument wraz z określoną szerokością nagłówka, mogę przystąpić do pierwszych czynności. Aby praca była uporządkowana, korzystam z opcji "grupowania warstw". Opcję "Utwórz nową grupę" znajdziecie na palecie warstw {zobacz}. Utworzoną grupę nazywam np. Header i w niej będę tworzył warstwy w ramach projektowania nagłówka. Teraz gdy już mam utworzoną grupę, mogę przystąpić do pracy wokół głównej postaci nagłówka. Otwieram wcześniej przygotowane zdjęcie Miley (z wcześniej nałożoną koloryzacją aby dodać lekki kontrast, gdyż zdjęcie jest zbyt jasne) i pomniejszam je do rozmiaru, który mnie interesuje. Tak przygotowane zdjęcie przesuwam na dokument nagłówka tak aby warstwa z nim znalazła się we wcześniej utworzonej grupie. Na tym etapie wycinamy postać. W tym celu korzystam z narzędzia lassa wielokątnego (L). Powiększam sobie obraz kilkukrotnie aby lepiej widzieć szczegóły i wycinam postać Miley tak aby obszar wokół włosów pozostawić nietkniętym - gdyż zajmę się nim później. Po wycięciu ciała postaci (zostawiając jej głowę) - Wasz projekt powinien wyglądać mniej więcej tak {zobacz}.

Włosy są często najtrudniejsze do wycięcia, gdyż wycinając każde pasmo osobno można doprowadzić do bardzo sztucznego efektu. Dlatego ja preferuję wykorzystanie miękkiej gumki (np. o szerokości 45px - szerokość dopasowałem mniej więcej do proporcji zasięgu jakim mogę usunąć przy tak małej postaci). Na przykładzie Miley mogłem pozwolić sobie na lekkie przycięcie jej włosów, gdyż prawdziwy problem zaczyna się dopiero powyżej linii jej uszu (dodatkowo dochodzi fakt, że zdjęcie w tym miejscu jest prześwietlone i ciężko jest wyznaczyć linie włosów). Dodatkowo warto ustawić przepustowość gumki, czyli silę nacisku. Po wybraniu gumki przejdźcie do ustawień, które znajdują się na górnym pasku (poniżej nawigacji programu). Ja osobiście preferuje wartości przepływu między 20 a 40% {zobacz}. Tu przykładowo mam ustawione na oko 36%. To oznacza, że gumka nie będzie nam wszystkiego przycierała na maxa, ale delikatnie likwidowała zbędne tło. Delikatnie wycieramy obszar wokół włosów (nie musi to być dokładnie, gdyż za chwilę wszystko nadrobimy przy projektowaniu tła). Podczas pracy możecie dowolnie zmniejszać rozmiar gumki aby dopasować jej rozmiar do szczegółów. Po wszystkim moja praca wygląda mniej więcej tak {zobacz}.

Teraz czas na zatuszowanie tego śmiesznego "berecika" aby nie wyglądał on tak mało estetycznie. Dlatego tworzymy nową warstwę, która będzie znajdowała się pod warstwą z postacią główną. Możemy ustawić sobie nazwę warstwy aby orientować się co na każdej z nich jest. Wystarczy dwuktornie kliknąć na nazwę warstwy w oknie warstw i wpisać swoją własną. Ja wpisałem "mgiełki" bo to właśnie teraz będziemy robić. Z narzędzi "Pędzle" wybierz miękki pędzel o rozmiarze ok. 250px - 300px. Z palety kolorów wybieramy biały, zaś "Tryb mieszania" tejże warstwy ustawiamy na "Łagodne światło". Teraz w okolicach głowy naszej postaci kilkukrotnie naciskamy pędzlem pozostawiając rozbłyski, aby rozmazane kontury naszej postaci były troszkę zatuszowane. Jeżeli widzimy, że nadal włosy naszej postaci są brzydko zakończone - możemy ponownie je troszkę bardziej wytrzeć wedle własnego upodobania. Kilka "mgiełek/rozbłysków" możecie zrobić również w okolicach ramion postaci aby rozjaśnić obszar wokół niej. Na tym etapie moja praca wygląda tak {zobacz}.

Efekt "rozmycia" głównej postaci
5. Zapewne wielu z Was widziało efekt przesunięcia konturów postaci. To bardzo łatwa rzecz. Wystarczy, że dwukrotnie powielicie warstwę z Waszą postacią. Pierwszą warstwę (tą znajdującą się najwyżej) zostawiacie w spokoju. Zaś w drugiej i trzeciej zmniejszacie krycie do 20% i przesuwacie jedną z nich o 2px lub 3px w lewo, zaś drugą w prawo. Teraz aby złączyć trzy warstwy z postacią w całość, mając wciśnięty Ctrl wybierzcie w palecie warstw te trzy warstwy i prawym przyciskiem rozwińcie listę i wybierzcie opcję "Scal warstwy".

Praca nad tłem nagłówka - wtapianie postaci
6. Teraz pora na zagospodarowanie reszty tła, aby nie wydawało się ono takie puste. W tym celu schodzimy w palecie warstw na najniższą warstwę, tą najbliższą tłu - gdyż teraz w tym obszarze warstw będziemy pracować. Często na stronach jest tak, że graficy wtapiają w tło jednokolorowe postaci. Ja zrobię tak samo. Otwieram w programie kilka zdjęć, które chcę wtopić. Możecie je pomniejszyć jeżeli są za duże. Ja swoje pomniejszam, nakładam na nie koloryzację i zmieniam ich kolorystykę na czarno białą. (koloryzację nakładałem po to aby poprawić kontrast zbyt jasnego zdjęcia by następnie za pomocą zejścia do poziomu czarno-białego sprawić, że nasze zdjęcia będą się równomiernie wtapiały w tło). Na tym etapie nagłówek wygląda tak {zobacz}. Zdjęcia możemy przytrzeć aby jedno z drugim się komponowało (robimy to gumką o miękkim zakończeniu). Wszystkie warstwy na których znajdują się nasze postacie (które chcemy wtopić w tło) scalamy (ten sam sposób jak przy scalaniu warstw z główną postacią). Teraz zabieramy się za wtapianie. Tryb mieszania tejże warstwy ustawiamy wedle naszych upodobań - jednak ja preferuje "Łagodne światło". Nadal widać kontury naszych zdjęć, więc możemy zrobić tak: 1) Przytrzeć miękką gumką kontury wokół zdjęć oraz 2) gdy nadal warstwa jest zbyt widoczna i wyraźna, możemy zmniejszyć jej widoczność korzystając z opcji "Wypełnij", której wartości w % znajdują się zaraz pod opcją gdzie zmniejszamy krycie. Każdy z nas ustawia taką wartość jaka mu odpowiada. Ja przykładowo ustawiłem wartość 60%. {zobacz}

Dodawanie brushy do tła
Aby uzupełnić nasze tło w tym miejscu, możemy dodać na nowej warstwie kilka jasnych brushy typu "sparkle". Z łatwością znajdziecie je na deviantart. Przy nakładaniu ich ustawcie ich kolor na biała barwę, zaś tryb mieszania warstwy na dowolny w zależności od tego jaki efekt wtopienia tych brushy chcecie uzyskać. Ja miałem brushe, które same w sobie są bardzo delikatne więc nie ustawiałem trybu warstwy. {zobacz}.


Efekt końcowy tego etapu prezentuję powyżej. Kolejne kroki już wkrótce. Z góry przepraszam za mój język, jeżeli jest skomplikowany lub nie jasny.


Przepraszam, że długo nie aktualizowałem tego tutorialu, ale zwyczajnie nie miałem czasu. W drugiej odsłonie zaprezentuję Wam jak zaprojektować adres strony, wiadomość powitalną oraz nawigację. Zaczynamy.

Projektowanie logo/adresu strony
7. Bardzo ważnym elementem jest to, aby nasi czytelnicy wiedzieli jaki jest adres strony by mogli ponownie na niego trafić. Na stronach typu fansite taki element powinien być umieszczony w w widocznej części nagłówka (jeżeli decydujemy się na umieszczenie go akurat na nagłówku). To jaką czcionkę wybiorę do zaprojektowania adresu strony zawsze mam uwarunkowane tym w jakim stylu będzie cały szablon. Gdy decyduje się na prosty i przejrzysty layout to wtedy najczęściej poszukuje fontów prostych bez zbędnych dekoracji. Ale w tym wypadku mamy typowy fansite, gdzie stawiam na zabawę a nie na powagę z tytułu prowadzenia strony. Dlatego też w takich sytuacjach skupiam się na dobraniu czcionki z rodziny tzw. Scripts. W tym celu tworzę nową warstwę, która będzie znajdować się w katalogu HEADER. To czy adres chcecie umieścić nad postacią bądź za nią to już Wasza decyzja - dostosujcie wtedy czy nowo utworzona warstwa będzie niżej czy na samej górze w katalogu. Teraz wybieram miejsce gdzie chcę umieścić adres strony i używając narzędzia tekstowego (T) zakreślam pole i piszę adres. Na przykładzie wykorzystałem czcionkę "Aphrodite Pro". Zarówno słowo MILEY jak i CYRUS są zrobione tą samą czcionką, tylko zaprojektowane osobno i przesunięte dla ciekawszego efektu. Ponadto zdecydowałem się troszkę zmniejszyć przerwy między poszczególnymi znakami w wyrazach - dlatego rozstaw zmniejszyłem do -25 {zobacz}.

Gdy mam już umieszczony adres - czas na jego wystylizowanie, czyli dodanie efektów. Można to zrobić osobno dla każdego z napisów bądź dla obu jednocześnie (różnice w nakładaniu efektów są widoczne gdy jeden z napisów nachodzi na drugi). Aby pracować na obu warstwach jednocześnie wystarczy scalić je - jak jak w przypadku gdy scalałem postać Miley. Ja jednak zdecydowałem się pracować na obu warstwach osobno - gdzie dokonam zmian na jednym z napisów a następnie skopiuję styl i przeniosę go na drugi. W tym celu klikam prawym przyciskiem myszy na warstwę pierwszego napisu (weźmy na przykład MILEY) i przechodzę do funkcji "Opcje mieszania". Pierwsze co robię to ustawiam wartości cienia, który będzie wysuwał się zza napisu. Wprowadzam ustawienia, które mnie interesują i które wydają się najciekawsze dla osiągnięcia zamierzonego efektu {zobacz}. Następnie przechodzę do zakładki "Cień wewnętrzny". Tu jedynie zmieniam wielkość i zakres cienia wewnętrznego oraz jego kolor {zobacz}. Czasami decyduje się też na dodatkowe zmiany w zakładce "Blask wewnętrzny". Tym razem też postanowiłem wykorzystać taką opcję {zobacz}. To wszystko. Więcej nie kombinuje z napisem bo nie chce z niego zrobić czegoś przesadnego - dlatego zatwierdzam wprowadzone zmiany. Takie same efekty chcę uzyskać na drugim napisie, stąd klikam prawym na warstwę na której obecnie pracowałem i z listy wybieram "Kopiuj styl warstwy" i wklejam go na warstwę z drugim napisem (prawy przycisk myszy i "Wklej styl warstwy"). Na tym etapie, mam wstępnie zaprojektowany adres strony {zobacz}. W późniejszych etapach mogę zdecydować się na dodanie ewentualnych rozjaśnień brushami - ale to okaże się jak potoczy się praca nad innymi elementami.

Projektowanie wiadomości powitalnej
8. Będąc już dobry czas na forum, zauważyłem że wiele osób zadawało pytania dotyczące czcionki i stylu pisania wiadomości powitalnej. Większość zgodnie wykorzystuje czcionkę "Arial". Jednak spotkałem się również z projektami, które do tego celu wykorzystały czcionkę Century Gothic bądź Curier. Wszystko zależy od Was. Ja zawsze stawiam na Arial, bo uważam ten font za uniwersalny, który fajnie komponuje się z innymi stylami, czcionkami, grafikami. Co do ustawień to ja osobiście wykorzystuje następujące parametry: Czcionka: Arial (żadne Arial Black czy też Narrow), metoda wygładzania: BRAK (opcja ta znajduje się na górnym pasku narzędzi zaraz przy symbolu podwójnej literki "a"), rozmiar czcionki: 11 pkt. {zobacz}

Gdy mamy już ustawioną czcionkę, to możemy zabrać się za dobór koloru fontu. To jaki kolor wybierzecie zależy od Was. Ja natomiast mając na uwadze to, że praca będzie wykonana w kolorach pastelowych, decyduje się na ciemniejszy błękit. Wybieram miejsce gdzie chcę napisać wiadomość powitalną i robię to. To jak długa powinien być Wasz tekst, to zależy od tego jak wiele chcecie zaoferować odwiedzającym. Nie należy jednak przesadzać z jego długością, gdyż to nie jest kolumna w prasie, aby iść na ilość znaków. Dodatkowo ważniejsze wyrazy jak imię i nazwisko gwiazdy, adres strony bądź wymienione sekcje dodatkowe możecie wyeksponować innym kolorem. Gdy macie wrażenie, że Wasza wiadomość powitalna wygląda blado bądź jest za mało widoczna i niezbyt czytelna - możecie dodać cień bądź zwyczajnie zmienić kolor na wyraźniejszy. {zobacz}. Możecie też dodać Wasz podpis, wykorzystując do tego celu inną bardziej osobistą czcionkę, która przypomina ręczne pismo. W tym celu polecam dobrze Wam znany font La Carte. Aby sekcja z Waszą wiadomością powitalną wyróżniała się, warto dodać pod nią jakieś lekkie tło {zobacz}.

Nawigacja strony
9. Bardzo ważnym elementem nagłówka jest nawigacja, ponieważ dzięki niej nasi czytelnicy będą w stanie poruszać się po stronie. Należy ją umieścić w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Wcześniej uważnie zastanówcie się jakie sekcje nawigacji chcecie zaprojektować, po to aby rozmieścić je estetycznie na szerokości całego nagłówka. Czcionką jaką się posłużę będzie Century Gothic o wysokości 10pkt i metodą wygładzania "Twarde". Napisy nawigacji zrobiłem jasnym kolorem zbliżonym do barwy białej. Dodatkowo dodałem cień na odległość 1px, zasięgu 0% i rozmiarze 0px, barwie czarnej o trybie mieszania "Nakładka" z kryciem 50%. Ze względu na to, że nawigacja jest u mnie rozdzielona na dwie części, które są przecięte główną postacią - zdecydowałem się aby tło pod nawigacją było inne dla każdej z tych części. I tak lewa strona jest różowa, lewa fioletowa. Dodatkowo nałożyłem na nich lekki wzorek z trybem mieszania "Łagodne światło" z zmniejszonym kryciem. Dodatkowo cień wewnętrzny o odległości 0px, podlewką 6% i rozmiarem 13px. Aby nadać całości troszkę wyrazistości zdecydowałem się na dodanie też cienia o trybie mieszania "Nakładka" o odległości 1px i wyzerowanych pozostałych dwóch suwakach. {zobacz}

Na tym etapie mój nagłówek wygląda tak. Co prawda są na nim już główne elementy, ale nadal wymaga on dopracowania w postaci dodania kilku równie istotnych detali.

9
Skrypty / Nowy sposób na wpisy z Twittera?
« dnia: 24 Wrzesień 2013, 22:55:02 »
Jestem właśnie w trakcie kodowania i poszukuje skryptu lub wtyczki (ewentualnie), która umożliwi mi wyświetlenie najnowszych tweetów. Jak większość z Was pewnie zauważyła, stary sposób na Twittera już nie działa. Do tej pory wspierałem się standardowym widgetem proponowanym przez Twittera, ale ma on ograniczone możliwości co do wystylizowania wyglądu wpisów. Można tylko wyłączyć obrys, nagłówek, stopkę, ustalić ilość wpisów i zdefiniować kolor linków. Dla mnie to za mało. Byłoby super, gdyby ten widget dziedziczył styl z pliku motywu ale tak nie jest. Wystarczy mi jakbym mógł zmienić kolor czcionki i jej rozmiar. Przegrzebałem już plik widget.js z serwera Twitter, ale tam nic nie ma po za komendami wywołującymi wcześniej wymienione atrybuty.

Jeżeli ktoś z Was znalazł tzw. złoty środek i byłby skłonny się podzielić to proszę o pomoc. Wpisy chciałbym wyświetlić na nagłówku, więc wtyczki tzw. sidebar widget odpadają.

10
Skrypty / Brak dostępu do galerii.
« dnia: 28 Sierpień 2013, 16:24:42 »
Piszę w imieniu mojej znajomej. Otóż po kilku problemach związanych z utraceniem danych na serwerze udało jej się z pomocą odzyskać galerię strony. Jednak obecny problem polega na tym, że nie może się do niej zalogować. Dane do logowania, które do tej pory wykorzystywała nie działają. Nie ma pojęcia jak odzyskać lub utworzyć nowy dostęp do galerii (bez konieczności jej usuwania). Wyczytałem w necie, że można spróbować uzyskać dostęp wgrywając plik functions.php z nowymi danymi admina do aktualnego motywu galerii. Jednak problem jest w tym, że na serwerze w katalogu z motywami nie ma tego szablonu. Tak jakby był on wczytywany z pamięci wirtualnej. Dokładnie chodzi o galerię Hanna Beth. Jeżeli ktoś wie jak można rozwiązać taki problem to proszę o podanie swoich sugestii.

11
Film / Obecność (The Conjuring) 2013
« dnia: 17 Sierpień 2013, 22:40:12 »
Lorraine Warren (Vera Farmiga) i Ed Warren (Patrick Wilson) to dwójka badaczy zjawisk paranormalnych. Pewnego dnia, zostają wezwani przez przerażoną rodzinę, na odludną farmę. Okazuje się, że mieszkańcy są nawiedzani przez tajemniczą zjawę, która nie chce dać im spokoju. Para badaczy, staje do walki z najstraszniejszym demonem z jakim kiedykolwiek mieli do czynienia.
Trailer: http://youtu.be/hKDRo2GF2uI

Oglądał ktoś Was? Moim zdaniem jeden z lepszych horrorów tego roku. Pomimo tego, że po zwiastunach oczekiwałem czegoś więcej - to moje rozczarowanie było tylko lekkie (ale było). Podaje link do bardzo ciekawego polskiego artykułu o wydarzeniach ukazanych w filmie, które są rzekomo autentyczne.
http://catinthewell.pl/6024/czy-w-harrisville-naprawde-straszy-komentarz-do-filmu-obecnosc-2013/

12
Multimedia / Britney Spears - Ooh La La (2013)
« dnia: 13 Lipiec 2013, 15:16:11 »

Najnowszy klip Britney Spears nagrany specjalnie z myślą o promocji drugiej części filmu "Smerfy". W teledysku występują synowie artystki oraz jej siostrzenica. Teledysk bije rekordy odtworzeń na portalu VEVO. Video zostało ciepło przyjęte przez krytyków jak i najmłodszych fanów Spears. A co Wy o nim sądzicie?

13
Muzyka / The Wanted - Walks Like Rihanna
« dnia: 08 Maj 2013, 17:22:44 »
Najnowszy klip The Wanted. Pomimo, że nie jestem mega fanem ich twórczości to postanowiłem obejrzeć teledysk bo już wcześniej słyszałem audio z audycji radiowej. Teledysk jest zabawny i nawiązuje do klasyki boysbandów czyli 'N-Sync, Backstreet Boys oraz Take That.
http://youtu.be/0OGyHRKMPOE

14
Zamówienia / TongueTwister - twist your design!
« dnia: 24 Kwiecień 2013, 19:35:49 »
Serdecznie zapraszam na moją autorską stronę na której możecie złożyć zamówienie i nie tylko.
Poszukuję grafików ze swoimi własnymi stronami - do wymiany linkami.

15
Seriale / Bates Motel
« dnia: 16 Kwiecień 2013, 20:50:08 »
Bates Motel (od 2013) – amerykański serial sensacyjny stworzony przez Roberta Blocha. Wyprodukowany przez American Genre, Carlton Cuse Productions, Kenny Ehrin Productions i Universal Television.
Światowa premiera serialu miała miejsce 18 marca 2013 roku na antenie A&E. W Polsce premiera serialu odbyła się 14 kwietnia 2013 roku na kanale 13th Street Universal.
Dnia 8 kwietnia 2013 roku stacja A&E dostała zamówienie na drugi sezon z powodu pozytywnych ocen i wysokiej oglądalności serialu. Premiera drugiego sezonu zaplanowana została na rok 2014 roku

Norma Bates (Vera Farmiga) przeprowadza się z synem Normanem (Freddie Highmore) do Kalifornii i kupuje motel. W chłopcu zaczynają się budzić mordercze skłonności...

Serial nawiązuje do Psychozy Alfreda Hitchcocka.

Do tej pory stacja A&E wyemitowała 5 odcinków. Serial jest bardzo dobry dla osób, które lubią seriale dramatyczne. Przyznam, że po tym jak skończył się drugi sezon American Horror Story: Asylum myślałem, że nie znajdę innego serialu godnego na zastępstwo. A tu taka miła niespodzianka.

Strony: [1] 2 3 ... 6