Forum portalu Fan-Strefa.pl Forum portalu Fan-Strefa.pl 

Autor Wątek: Trendy w Web Design na rok 2011  (Przeczytany 7618 razy)

PA_BLO

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 2529
  • Reputacja: 116
    • Zobacz profil
    • Degrassi Poland
Trendy w Web Design na rok 2011
« dnia: 02 Maj 2011, 17:22:02 »
Nie jestem żadnym specem od trendów panujących w świecie webdesign'u ale zawsze chętnie poszukuje nowych i ciekawych tutoriali, które dopiero co wchodzą do szerokiego obiegu. Szperając po stronach natrafiłem na parę interesujących artykułów poświęconych trendom jakie będą nas otaczały w projektowaniu stron w roku 2011. Oto kilka z nich.

***

1. Więcej CSS3/HTML5/Flash.
Zasób arkuszy stylów jest co raz bogatszy. Co chwilę powstają nowe zastosowania dla różnych selektorów. Możecie sobie nie zdawać sprawy, ale nawet teraz podczas tworzenia stylów na swoich stronach, korzystacie z elementów CSS3. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o nowych możliwościach, koniecznie zajrzyjcie na stronę CSS3.pl Na stronach na dobre zagościł już Flash. Jest on innowacyjnym sposobem na różnego rodzaju efekty, z którymi nie może poradzić sobie zwykły CSS. Jeżeli masz wysokie ambicje i chcesz aby Twoja strona błyszczała ... to już czas zacząć uczyć się najprostszych zastosowań Flash'a. Ale to nie koniec. Trwają prace nad udoskonaleniem najnowszej wersji języka HTML (ver. 5). Już niedługo planowana jest szersze wypuszczenie pełnych wersji nowych skryptów, które obecnie są jedynie w fazie testowej. Jak na razie nie ma co liczyć, żeby HTML5 mógł zastąpić CSS czy też Flash. ale dla ciekawskich nie zaszkodzi jak poczytają o tym czym uraczą nas programiści.

2. Jaki kolor na stronę?
Jednym z odwiecznych problemów występujących przy planowaniu designu na stronie jest dobór kolorystyki. W dal odchodzi praca z ciemnymi i szarymi barwami. Nie bójcie się używać cieplejszych barw (zwłaszcza, że jest wiosna a niebawem lato). Dobrą radą jest ograniczenie się do trzech podstawowych kolorów, które można wzbogacać kolorami pośrednimi. Skoro mamy wiosnę ... to w tym okresie będą dominować ciepłe kolory, takie jak zielony, żółty, czerwony, błękitny. Fiolet jest nie modny nie tylko w modzie ale również w projektowaniu grafiki cyfrowej. Ktoś może Wam powiedzieć, że strona koloru czerwonego wygląda odpychająco ... owszem, ale tylko wtedy gdy jest źle zaplanowana. Wystarczy kilka elementów, które nadadzą kontrastu (przykład, duże napisy w beżowym kolorze).

3. Przewijanie "Parallax".
To nic innego jak wywołanie iluzji głębi podczas przewijanie treści strony. {przykład} Na stronie Spritely.net znajdziecie przykład jak stworzyć iluzję przesuwającej się strony w poziomie. Wszystko opiera się na skryptach, nie jest do tego potrzebna znajomość flash.

4. Strona niczym w wymiarze 3D.
Pomimo tego, że w webdesign'ie nie zagościła jeszcze funkcja tworzenia obiektów w formacie 3D, to nie oznacza że nie możemy zrobić coś podobnego. Wystarczy dobra znajomość we flashu, umiejętne tworzenie grafiki w Photoshopie oraz odpowiedni dobór skryptów Java ... i masz stronę niczym z Avatara. {przykład1 / przykład2}

5. Zastąp tło zdjęciem.
Ostatnim krzykiem mody w webdesign'ie jest zastępowanie zwykłego tła jakimś większym zdjęciem. Proste ramki z treścią postów wyglądają na nich fantastycznie. Nie musicie znać skomplikowanych kodów, wystarczy umiejętność pozycjonowania tła za pomocą CSS {Tutorial}.

6. Jaką wybrać domenę?
Wkracza nowa era domen. Postaw na kreatywność i uracz swoją stronę niespotykaną domeną .me / .us

7. Social Media na stronie.
Ważnym elementem okrze się promowanie swojej strony na portalach społecznościowych. Pomocne okazują się wszelkiego rodzaju wtyczki, za pomocą których nowe wiadomości są automatycznie udostępniane na profilach portalów typu Twitter czy Facebook. dla fanów Twittera polecam wtyczkę do WordPressa o nazwie Tweetable {pobierz}; dla użytkowników Facebook'a wtyczka Simple Facebook Connect {pobierz} lub Facebook Tab Manager {pobierz}.

8. Posty w układzie siatki.
Osoby, które często piszą na swoich stronach obszerne artykuły ale chcą przy tym zachować estetykę wyglądu mogą zastosować wygląd postów w układzie siatki. Bardzo dobrym przykładem jest strona LikeDoda.com

9. Prosta nawigacja? To nudne.
Kolejny trendem, który wkracza powoli również na strony fanowskie jest urozmaicenie nawigacji. Do lamusa odchodzą nawigacje pisane w belkach. Myśl kreatywnie i pozwól czytelnikowi bawić się Twoją stroną. Ukryj odsyłacze pod ikonami, wtop je w tło, wmieszaj w całość. Spraw aby każdy odwiedzający mógł kolejno odkrywać niespodzianki na stronie.

10. Gorące newsy w slajdach to jest to.
Już niektóre strony na naszym hostingu złapały ten pomysł i potrafiły dostosować do swoich własnych potrzeb. Masz na stronie jakieś gorące tematy, które są chętnie komentowane? Spraw, aby teraz każdy czytelnik miał do nich łatwy dostęp. Stwórz pokaz slajdów za pomocą skryptów jQuery. Aby dowiedzieć się więcej odwiedź stronę Net.TutsPlus.com

11. Textury, textury i jeszcze raz textury.
W roku 2010 były mega popularne, używane do każdej okazji, lecz dopiero w 2011 na dobre zawładną wszelkimi stronami. Idealnie dobrane textury sprawiają, że strona jest dopełniona do tego stopnia, że aż chce się wyciągnąć rękę do monitora i ją dotknąć. Pamiętajcie o odpowiednim zastosowaniu dodatków względem tematyki i ogólnej koncepcji strony. {przykład}
***

To tylko niektóre z propozycji jakie oferują różne portale zajmujące się badaniem specyfiki rynku stron internetowych. Mam nadzieję, że chociaż częściowo będą one dla Was pomocne przy tworzeniu swojego własnego stylu.
« Ostatnia zmiana: 02 Maj 2011, 20:13:12 wysłana przez PA_BLO »
Do you want more?


szymon

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 3
    • Zobacz profil
    • UltraMadonna.com
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Maj 2011, 18:57:06 »
Wielkie dzięki PA_BLO! Twój artykuł tak na mnie zadziałał, że nowy szablon na iMadonna wylądował w koszu...  ;) Zabieram się do pracy.

Skye

  • Let's get fired up:)
  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 1243
  • Reputacja: 81
    • Zobacz profil
    • Retro Creatives
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Maj 2011, 19:09:21 »
genialny artykuł! Kto dla plusa dla tego Pana ode mnie, bo ja nie mogę?;)
I just wanna live fast, party hard,
make money, be a star
♥♥
Retroscream my name[/center]

Zoey

  • Fanatyk
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Reputacja: 6
    • Zobacz profil
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Maj 2011, 19:23:34 »
Ja dam :)

Imagination

  • Fan
  • ***
  • Wiadomości: 427
  • Reputacja: 5
    • Zobacz profil
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Maj 2011, 19:24:14 »
Kilka rad ode mnie:
1. Czcionki typu Museo czy La Carte już dawno się wszystkim znudziły. Czas postawić na coś oryginalnego. Na DaFont.com znajdziecie dużo ciekawych darmowych czcionek, które możecie wykorzystać np. przy tworzeniu szablonu wg rad Pabla.
2. W grafice liczy się estetyka, a szczególnie w nadchodzącym sezonie. Nie nakładajcie zbyt wielu tekstur na szablony bo będzie to wyglądało tandetnie i kiczowato.
3. Spróbujcie improwizować! Puścić wodze fantazji, a nie wzorować się na pracach innych. Oryginalność jest bardzo ważna.

Naughty

  • Fanatyk
  • ****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 9
    • Zobacz profil
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Maj 2011, 11:56:57 »
Kilka rad ode mnie:
1. Czcionki typu Museo czy La Carte już dawno się wszystkim znudziły. Czas postawić na coś oryginalnego. Na DaFont.com znajdziecie dużo ciekawych darmowych czcionek, które możecie wykorzystać np. przy tworzeniu szablonu wg rad Pabla.
2. W grafice liczy się estetyka, a szczególnie w nadchodzącym sezonie. Nie nakładajcie zbyt wielu tekstur na szablony bo będzie to wyglądało tandetnie i kiczowato.
3. Spróbujcie improwizować! Puścić wodze fantazji, a nie wzorować się na pracach innych. Oryginalność jest bardzo ważna.

mimo, że la carte i museo wszystkim już się znudziły, to i tak każdy ich używa jeszcze
PHOEBE-TONKIN.FAN-STREFA.PL | DDLOVATO.PL | ARIANA-GRANDE.FAN-STREFA.PL [wkrótce]

Kalleye

  • Gość
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Maj 2011, 12:37:42 »
Wydaje mi się, że Museo przyjęło się jako czcionka do menu i chyba na długo tak zostanie..

FactoryBoy

  • Fan Strefowicz
  • ******
  • Wiadomości: 1344
  • Reputacja: 21
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • Last.fm
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Maj 2011, 12:41:30 »
Masz plusa, świetny artykuł.

Museo ma ten plus że ma polskie znaki ale wydaje mi się że można równie efektownie wykorzystać czcionki domyślne w windowsie. Takie jak np Georgia

Kalleye

  • Gość
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Maj 2011, 12:49:27 »
Museo ma ten plus że ma polskie znaki ale wydaje mi się że można równie efektownie wykorzystać czcionki domyślne w windowsie. Takie jak np Georgia
Tak, to prawda Geogria z kursywą wygląda fajnie w nawigacji ;)
A museo ukorzeniło się zapewne przez polskie znaki ;)

Zoey

  • Fanatyk
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Reputacja: 6
    • Zobacz profil
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Maj 2011, 13:33:57 »
Fakt, ze dobrze wygląda w menu + ma polskie znaki ale może przydałoby się coś nowszego. Ja mam zamiar używać czcionki systemowej, dość ozdobnej :)

M

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 1405
  • Reputacja: 70
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • Florence
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Maj 2011, 18:05:00 »
Myślę nad portalem plotkarskim pod domeną SRACZKA.PL albo FUCK.ME xD Pewnie już pozajmowane, ale pomarzyć można.
I'm on Tumblr: 911notinservice.tumblr.com

Zoey

  • Fanatyk
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Reputacja: 6
    • Zobacz profil
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Maj 2011, 18:14:23 »
Heh, a może portal plotkarski o właścicielach stron internetowych i ich stronach ?xd

M

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 1405
  • Reputacja: 70
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • Florence
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Maj 2011, 19:04:09 »
Moglibyśmy się dogadać i wszyscy założyć jedną stronę o kimś/czymś..
I'm on Tumblr: 911notinservice.tumblr.com

PA_BLO

  • Administrator
  • Fan Strefowicz
  • *****
  • Wiadomości: 2529
  • Reputacja: 116
    • Zobacz profil
    • Degrassi Poland
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Maj 2011, 19:59:54 »
Bionic, fajny pomysł :) Fajnie jakby kilku z użytkowników fan-strefy mogło prowadzić bloga hostingu. Każdy byłby za coś odpowiedzialny i moglibyśmy informować czytelników o nowych stronach, które pojawiają się na fan-strefie, o dodatkach itp. Musimy pogadać z Arkiem ;)
Do you want more?


panda

  • Fan
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Reputacja: 13
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • TaffyDream
Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Maj 2011, 04:03:41 »
kiedyś myślałam nad założeniem takiej strony :p

Forum portalu Fan-Strefa.pl

Odp: Trendy w Web Design na rok 2011
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Maj 2011, 04:03:41 »